Przekonać FARC. Na święta.

Nie, nie będzie jeszcze o negocjacjach między rządem Kolumbii a FARC – o tym szerzej wkrótce. Tym razem o FARC w nieco innym kontekście.

Powoli zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Od 2010 r. z tej okazji władze kolumbijskie przygotowują akcje mające dotrzeć do partyzantów i zachęcić ich do demobilizacji i powrotu do domu – wszak święta powinno spędzać się w gronie rodzinnym. Słowo „akcje” nie oddaje charakteru tych przedsięwzięć. W odróżnieniu do realiów dnia codziennego, gdzie królują siła, przemoc i wszelkie cechy konfliktu wojennego, w okresie Bożego Narodzenia armia kolumbijska odwołuje się do zupełnie innych środków wyrazu. Stara się dotrzeć do uczuć partyzantów, pokazać, że zarówno oni, jak i żołnierze to tacy sami ludzie, którzy toczą bratobójczą wojnę, podczas gdy każda ze stron wolałaby żyć w spokoju i godnych warunkach.

Widać w tych kampaniach profesjonalną rękę agencji reklamowej. Nie zmienia to jednak faktu, że dotykają widza w pewien specjalny sposób. Ukazują bezsens wolny i dają nadzieję, że konflikt ten da się rozwiązać. Ale zamiast Wam o nich opowiadać zapraszam do samodzielnego zapoznania się z filmami o nich opowiadającymi:

Operacja Christmas – 2010 r.:

Operacja Rivers of Light – 2011 r.:

Czy tego typu akcje mają sens? Na pewno. Czy wystarczą, aby przekonać partyzantów do demobilizacji? Na pewno nie.  Mimo to czekam na tegoroczną edycję. Znów chcę uwierzyć, że istnieje szansa na pokój w Kolumbii.

 

0 comments on “Przekonać FARC. Na święta.Add yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *