Ameryka Środkowa wrze

Po długim i długo wyczekiwanym urlopie już wracam do (mniej lub bardziej :)) regularnych wpisów.

Śledząc bieżące wydarzenia w regionie odniosłem nieodparte wrażenie, że coraz pesymistyczniej mówi się o przyszłości subregionu Ameryki Centralnej. Zdziwiony nie byłem, kiedyś już pisałem o meksykanizacji tej części regionu i zbliżającym się wybuchu problemów. Nie podjęte zostały żadne wymierne, aby temu zapobiec w związku z czym dowiadujemy się o m.in. takich rzeczach:

  • Lista 50 najbardziej niebezpiecznych miast świata w 2012 r. przygotowana przez Seguridad, Justicia y Paz jest zdominowana przez miasta latynoamerykańskie. Na pierwszym miejscu jest honduraskie San Pedro Sula ze 169 zabójstwami na 1000 mieszkańców, na drugim Acapulco, a na trzecim Caracas. W pierwszej 15 nie pojawiają się miasta spoza regionu. Boz pisał o tym, dlaczego jednak raport ten może nie do końca odzwierciedlać rzeczywistość.
  • Ameryka Środkowa (o czym świadczy chociażby powyższy ranking) coraz bardziej pogrąża się w przemocy. Liderzy regionu skarżą się na brak pomocy i wymiernych działań ze strony innych podmiotów i państw w walce z narkohandlem. Jeśli nic się nie zmieni w tej kwestii, trudno patrzeć optymistycznie na przyszłość tych narodów.
  • I jeszcze pozostając w tym obszarze – pamiętacie przewrót w Hondurasie w 2009 r.Just the Facts opisuje aktualną sytuację w kraju, która daleka jest o stabilizacji, demokracji i rządów prawa.
  • W Salwadorze rozpoczęta została druga faza rządowego planu walki z przemocą – w mieście Llopango (niedaleko stolicy) otwarto pierwszą „strefę pokoju”, która zgodnie z zobowiązaniami gangów ma być wolna o przemocy i jakiejkolwiek działalności przestępczej. Członkowie gangów mają wziąć udział w programach szkoleń, przyuczeń  do zawodów i aktywizacji społecznej. Czy projekt ten zakończy się sukcesem, czy spektakularną porażką dowiemy się w najbliższych miesiącach. Planowanych jest kilkanaście podobnych stref pokoju na obszarze całego kraju.
  • W Meksyku pojawiają się ulotki (czyt. kartele rozprzestrzeniają ulotki) oferujące nagrodę za informacje o autorze Valor por Tamaulipas, który na swoich profilach w mediach społecznościowych demaskuje przemoc karteli narkotykowych i bierność oraz nieskuteczność rządu.
  • Jamajka jest pogrążona w kryzysie gospodarczym. Nie radzi sobie z długiem, który stanowi już 140% PKB i należy do najwyższych na świecie. OK. 55% PKB każdego roku jest przeznaczanych na spłatę długu, 25% na wypłaty państwowe, co zostawia jedynie 20% na wszelkie inne wydatki! Władze kraju właśnie rozpoczęły drugi program redukcji zadłużenia w ostatnich 3 latach.

0 comments on “Ameryka Środkowa wrzeAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *