Mieszkańcy Falklandów/Malwinów głosują za status quo

W niedzielę i poniedziałek mieszkańcy Falklandów/Malwinów mieli okazję wypowiedzieć się w referendum na temat swojej przyszłości. Pytanie, na które odpowiadali brzmiało: „Czy chcesz, aby Falklandy zachowały swój obecny status polityczny Terytorium Zamorskiego Zjednoczonego Królestwa?”. Wynik referendum był rzecz jasna do przewidzenia, ale skala i tak zadziwia. Zgodnie z oficjalnymi rezultatami:

  • odpowiedź „TAK” wybrało 1513 osób, co odpowiada 99,8% głosujących
  • odpowiedź „NIE” wybrały zaledwie 3 osoby, czyli 0,2% głosujących
  • frekwencja wyniosła 92%

Podobne rezultaty ciężko znaleźć nawet w najbardziej zniekształconych wynikach wyborów w państwach autorytarnych :)

Co to oznacza? Przede wszystkim gorszą pozycję negocjacyjną Argentyny. Samo referendum mieszkańców może nie jest czynnikiem decydującym i nie przekreśla samo w sobie roszczenia Buenos Aires, lecz czyni je mniej uzasadnionymi. Dobitnie ukazane zostało, iż Argentyna nie ma żadnych podstaw, aby powoływać się na argumenty o opresji mieszkańców wysp przez zamorskich kolonizatorów czy lekceważeniu ich zdania. Owi mieszkańcy, chcą pozostać związani z Londynem – czemu zresztą trudno się dziwić, gdyż daje im to wymierne benefity.

Jak zatem wyniki referendum odebrane zostały w Argentynie? Nie odbiły się szerokim echem i nie wpłynęły w żaden sposób na stanowisko rządu p. Kirchner. Nadal w kraju jest dość liczna grupa osób, które postrzega Malwiny, jako – bezdyskusyjnie – część Argentyny. Istnieje co prawda porozumienie, zgodnie z którym w dalszej przyszłości Falklandy/Malwiny mają przejść pod kontrolę argentyńską, ale ciężko mówić o jakichkolwiek pewnych scenariuszach odnośnie tak odległych w czasie wydarzeń.

 

Więcej na temat sporu o Falklandy/Malwiny do znalezienia tutaj.

0 comments on “Mieszkańcy Falklandów/Malwinów głosują za status quoAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *