Kartele meksykańskie w Ameryce Centralnej

Już dość dawno temu pisałem o meksykanizacji Ameryki Środkowej. Opracowanie ONZ z września 2012 r. mówi o tym, że obecnie aż 90% operacji związanych z przemytem kokainy do USA przez największe meksykańskie kartele prowadzonych jest nie w samym Meksyku ale właśnie w krajach Ameryki Centralnej.

Raport jest naprawdę ciekawy i polecam go wszystkim zainteresowanym tematem. Kilka kwestii w punktach:

  • W wyniku wojny z narkobiznesem prowadzonej od grudnia 2006 r. w Meksyku kartele przeniosły zdecydowaną większość swoich działań do miejsc dla nich bezpieczniejszych, tam, gdzie nie muszą się obawiać retaliacji władz. Kraje typu Gwatemala czy Honduras idealnie się do tego nadają – nie mają środków do walki z przestępczością zorganizowaną, a niektórych części swoich terytoriów w ogóle nie kontrolują – na przykładzie Gwatemali: 

  • Wskaźnik zabójstw w Ameryce Centralnej na przestrzeni dekady systematycznie wzrastał:

  • I obecnie jest najwyższy na świecie:
  • Przestępczość i przemoc są obecnie uznawane za zdecydowanie najważniejsze problemy w regionie:
  • Walka o rynek narkotykowy w regionie toczy się między dwoma zwaśnionymi kartelami: Los Zetas i Kartelem Pacyfik (unia Karteli Sinaloa i Gulf) oraz lokalnymi organizacjami. W Gwatemali strefy wpływów wyglądają mniej więcej tak:
  • Oprócz karteli i grup zajmujących się przemytem (czy to lokalnych czy m-wych) do zaognionej sytuacji w regionie ogromnie przyczyniają lokalne gangi – Maras:
  • Wśród szlaków przerzutowych kokainy na czołowe miejsce  wybija się właśnie Ameryka Centralna:

To tylko skrótowo potraktowana część tematyki poruszanej prze TEN dokument. Jeszcze raz polecam.

Ps. wszystkie wyżej zawarte grafiki pochodzę ze wspomnianego opracowania.

 

2 comments on “Kartele meksykańskie w Ameryce CentralnejAdd yours →

  1. Hej,
    Czytam twojego bloga od jakiegoś czasu, a konkretnie od kiedy zaczelam pisac prace licencjacka pt.: Najniebezpieczniejsze więzienia Ameryki Łacińskiej. Nie ukrywam, że Twój blog bardzo mi pomaga. Usiłuję jednak znajeźć dokument o którym wspominasz. Niestety nigdzie nie mogę na niego trafić. Czy mógłbyś dać mi jakieś źródło, z którego czerpiesz info? Proszę odpisz mi na maila.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *