Wybory w Chile

Wiem, obiecałem, że wpisy będą pojawiać się częściej… Jestem w trakcie przygotowywania czegoś specjalnego – ale o tym wkrótce. Póki co zatem krótkie – i niestety tylko odtwórcze – podsumowanie pierwszej rundy wyborów w Chile:

1. Wygrała je z dużą przewagą Michelle Bachelet, która – przypomnijmy – sprawowała już urząd prezydenta w latach 2006-2010.

2. Bachelet nie zdobyła jednak wystarczającej liczby głosów, aby wygrać już w pierwszej rundzie. W drugiej rundzie, zmierzy się  z przedstawicielką prawicy – Evelyn Matthei.

3. Słaby wynik prawicy – obecnie sprawującej władzę – jest dowodem, że społeczeństwo jest zawiedzione obecnymi rządami.

4. Wszystko wskazuje na to, że Bachelet wygra drugą rundę – w pierwszej zdobyła 46,69% głosów, podczas gdy Matthei 25,02%. Trzeba jednak wziąć pod uwagę duże rozwarstwienie głosów – jeśli większość kandydatów z 1. rundy poparłaby Matthei, wynik 2. rundy byłby sprawą otwartą. Poniżej tabela z oficjalnymi wynikami 1. rundy:

5.  Jak wskazuje Greg Weeks, nawet jeśli Bachelet wygra może mieć problemy ze spełnieniem wyborczym obietnic, gdyż jej Nueva Mayoría nie posiada aż takiej większości w parlamencie.

Zainteresowanych szczegółami odsyłam do lektury artykułów na: New York Times, Economist, Boz, Weeks Notice.

0 comments on “Wybory w ChileAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *