pendulum

Zmiany polityczne w regionie – czyli z prawa na lewo, z lewa na prawo

Kilka ładnych lat temu, bo w jeszcze w 2009 r. pisałem o tym, jak to przez Amerykę Łacińską przechodzi fala „lewicy”. Jej zapowiedzią było zwycięstwo w wyborach prezydenckich w Wenezueli radykała Hugo Chaveza jeszcze w 1999 r. Później wydarzenia potoczyły się lawinowo:

  • w 2003 r. w Brazyli wygrał Luiz Inácio Lula da Silva oraz Néstor Kirchner w Argentynie;
  • w 2004 r. Martin Torrijos w Panamie;
  • w 2005 r. Tabaré Vazquez w Urugwaju;
  • w 2006 r. Evo Morales w Boliwii, Michelle Bachelet w Chile, Alan García Pérez w Peru, Manuel Zelaya w Hondurasie, René Préval w Haiti;
  • w 2007 r. Daniel Ortega w Nikaragui, Rafael Correa w Ekwadorze, a w Argentynie Néstor Kirchner został zastąpiony przez swoją żonę, Cristinę Fernández de Kirchner;
  • w 2008 r. Fernando Lugo w Paragwaju;
  • w 2009 r. Mauricio Funes w Salwadorze

Wraz z Raulem Castro na Kubie dawało to piętnastu prezydentów o lewicowych poglądach wybranych w krótkim czasie (z czego przynajmniej pięciu dość radykalnych).

Od tego czasu wiele się zmieniło. Inicjator i twarz całej lewicowej fali – Hugo Chavez nie żyje. Większość prezydentów zakończyło swoje kadencje – część „w chwale” (Lula da Silva, Bachelet), część w atmosferze skandali (Kirchner, Zelaya, Preval). Część nadal rządzi: Castro, Morales, Correa, Ortega, Bachelet (po raz 2.). Przy czym o ile ich ciągłe rządy wiązały się ze zmianami konstytucyjnymi, tylko w przypadku Ortegi był to efekt łamania prawa i reguł demokratycznych.

Co jeszcze uległo zmianom? Jak zapewne część z Was wie, obecnie już nie możemy mówić o lewicowej fali zwycięstw. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że lewica jest w odwrocie i nadchodzi czas prawicy. W Peru lewicowego prezydenta zastąpił reprezentant centrum Pedro Pablo Kuczynski, w Argentynie po 12 latach rządów Kirchnerów władzę objął „prawicujący” Mauricio Macri, w Brazylii następczyni Luli – Dilma Rousseff przez prawicowych przeciwników została oskarżona o przestępstwa i – póki co – tymczasowo odsunięta od władzy, a w ojczyźnie nowej lewicowej fali – Wenezueli, rewolucja boliwariańska właśnie dobiega końca.

LA Times w ciekawym artykule zwraca uwagę, że owe wahania nie są niczym specjalnym, a jedynie naturalnymi zwrotami wyborców raz w jedną raz w drugą stronę. Autorzy przestudiowali wyniki wyborów w 10 wybranych krajach Ameryki Południowej i Środkowej od lat 80. XX w. Oto wyniki ich badań. Prawda, że ciekawe?

wahaniawyborcze

wahaniawyborcze_2

(Źródło)

0 comments on “Zmiany polityczne w regionie – czyli z prawa na lewo, z lewa na prawoAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *